Stres towarzyszy zarówno nam, jak i wielu innym gatunkom od bardzo dawna. Na samym początku warto dowiedzieć się, czym tak właściwie jest stres i jak działa na ludzki organizm, aby móc następnie przyswoić techniki radzenia sobie z nim.
Podstawowa definicja ukazuje stres jako reakcję organizmu w odpowiedzi na różne czynniki (stresory), który wpływają na równowagę fizyczną lub psychiczną organizmu, obciążają go, a nawet przyczyniają się do gorszej wydajności. Wśród stresorów fizycznych wyróżnia się przede wszystkim źródła takie jak: hałas, zgiełk, choroby, katastrofy naturalne. Za to do grupy psychicznych, zwanych także społecznymi, należą np. wydarzenia — bezrobotność, problemy rodzinne, strata bliskiej osoby, ciąża i poród, a nawet przestępstwa.
Pomimo wszechobecnej praktyki minimalizowania stresu, warto zwrócić uwagę na to, że z jakiegoś powodu stres odgrywa bardzo istotną rolę w historii gatunku ludzkiego. Jedną z cenniejszych hipotez jest hipoteza walki i ucieczki, która podkreśla, że to właśnie stres był sposobem na zmobilizowanie organizmu do ogromnej aktywności w celu podjęcia walki lub właśnie ucieczki. Skutki jego działania widać zwłaszcza po przyspieszonym biciu serca w celu intensywniejszego ukrwienia mięśni, wyostrzeniu zmysłów dla skoncentrowaniu uwagi, a nawet zwiększeniu potliwości — co miało skutkować lepszym mechanizmem utrzymywania odpowiedniej temperatury ciała.
Porównując niegdysiejszą funkcję stresu ze współczesną, możemy zauważyć sporo nieścisłości, zwłaszcza jeśli chodzi o jego natężenie. Aktualnie nawet drobne, codzienne utrapienia mogą stać się źródłem stresu, jeśli występują wystarczająco często. Taka sytuacja doprowadza organizm do stanu ciągłej gotowości, a co za tym idzie, zwiększonej podatności na wyczerpanie i choroby, a także gorsze funkcjonowania.
Jednym z ważniejszych czynników w przewlekłym lub nagłym stresie jest kortyzol, którego zbyt wysoki poziom może skutkować uszkodzeniami neuronów i połączeń w różnych obszarach mózgu. Oprócz tego klasyczne objawy stresu dzielimy ze względu na długość ich trwania — krótkotrwałe i długotrwałe.
Do objawów krótkotrwałych zalicza się głównie:
W przypadku objawów długotrwałych można zaobserwować:
Dla wielu osób najlepszym wyjściem będzie wdrożenie leczenia zaburzeń związanych ze stresem, zwłaszcza jeśli jego wysoki poziom utrzymuje się przez dłuższy czas.
Umów wizytę telefonicznie pod nr. tel: +48 531 165 812 lub klikając przycisk poniżej.